Kanały wentylacyjne – wybrać kanał prostokątny czy okrągły – dowiedz się!

18/07/2023 | Strefa wiedzy, Wentylacja

Montaż systemu wentylacji w budynku wymaga uwzględnienia wielu istotnych czynników, z których kluczowe to właściwe dostosowanie przewodów, zapewniających efektywne usuwanie powietrza z pomieszczeń. Parametry kanałów wentylacyjnych, takie jak ich średnica, kształt, materiał wykonania oraz izolacja, stanowią kluczowe elementy tej konfiguracji. W jaki sposób powinno się dobrać rury wentylacyjne do systemów grawitacyjnych i mechanicznych? Odpowiednie dobranie rur wentylacyjnych ma istotne znaczenie w procesie minimalizacji strat ciśnienia, utrzymania odpowiedniej prędkości przepływu powietrza, eliminacji ryzyka kondensacji oraz redukcji hałasu. Wybór konkretnych rozwiązań będzie uzależniony od rodzaju instalacji, objętości pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Parametry tych przewodów powinny być dokładnie określone w trakcie etapu projektowania, w celu spełnienia obowiązujących norm oraz zgodności z przepisami. Te regulacje określają m.in. wymaganą ilość powietrza, która musi być usuwana z pomieszczenia w określonym okresie czasu. Szczególnie istotne jest to w przypadku obszarów o znacznym wilgotności powietrza, takich jak kuchnie i łazienki, pomieszczenia pozbawione okien oraz kotłownie. W tym artykule omawiamy kanały wykonane z blachy w dwóch wariantach prostokątnym i okrągłym – dowiedz się co wybrać!

Zastosowanie kanałów w budynkach i pomieszczeniach

Kanał o przekroju prostokątnym ma pewne wyraźne zalety w porównaniu do rury SPIRO. Jego dwuwymiarowy kształt pozwala dostosować przekrój kanału do konkretnych wymagań konstrukcyjnych obiektu, w którym ma być zainstalowany. W przeciwieństwie do niego, kanał okrągły jest mniej elastyczny pod względem adaptacji, gdyż jego średnica określa nie tylko przekrój, ale również wymagane miejsce do montażu.

Montaż kanałów wentylacyjnych – łatwość instalacji i trudności w zamocowaniu

Jeśli chodzi o tę kwestię, kanał okrągły wydaje się być liderem. Kanał o okrągłym przekroju jest znacznie lżejszy od swojego odpowiednika o przekroju prostokątnym, o około 25%. To przekłada się bezpośrednio na obciążenie całej instalacji. Ponadto montaż kanałów okrągłych jest znacznie szybszy. Co więcej, często wystarcza jednopunktowe mocowanie (1 kotwa, 1 pręt, 1 obejma), podczas gdy w przypadku kanałów prostokątnych konieczne jest stosowanie zestawu dwupunktowego (2 kotwy, 2 pręty, 2 zawiesia). Warto również zauważyć, że w razie błędu projektowego można łatwo skrócić długość kanału okrągłego w kilkanaście sekund, podczas gdy operacja ta nie jest już tak prostą sprawą w przypadku kanału prostokątnego.

Cena i ekonomia kanałów wentylacyjnych

Rury SPIRO są tańsze od kanałów prostokątnych, a jest to w dużej mierze związane z droższym procesem produkcyjnym. Informacje od producentów kanałów wentylacyjnych jasno wskazują na przewagę maszyn produkujących kanały o przekroju okrągłym w zakresie wydajności. W przypadku produkcji kanałów okrągłych, maszyny są w stanie pracować ciągle i produkować od 45 do 200 rur na godzinę, a wydajność ta zależy od średnicy tworzonych kanałów. Im mniejsza średnica, tym więcej kanałów można wytworzyć w jednostce czasu. W kontraście do tego, produkcja kanałów prostokątnych, chyba że jest realizowana na specjalistycznych liniach produkcyjnych, trwa znacznie dłużej.
Rury SPIRO wygrywają także pod względem efektywności izolacji, co przekłada się na korzyści ekonomiczne. Mniejsza ilość izolacji jest potrzebna do kanału o przekroju okrągłym w porównaniu do kanału prostokątnego, co pozwala na oszczędności materiałów izolacyjnych.

Dodatkowo, redukcja liczby łączeń w kanałach okrągłych przyczynia się do zmniejszenia ryzyka potencjalnych nieszczelności, co ma istotne znaczenie dla efektywności systemu wentylacji. Kształt okrągły ułatwia również uzyskanie równomiernego przepływu powietrza, co w teorii oznacza, że do przesunięcia takiej samej ilości powietrza w kanałach prostokątnych mogą być wymagane wentylatory o wyższym wydatku powietrza. Wszystkie te aspekty podkreślają przewagi kanałów o przekroju okrągłym w zakresie ekonomiczności i efektywności instalacji wentylacyjnych.

Transport kanałów wentylacyjnych na budowę

Pod względem logistyki można stwierdzić, że zarówno systemy kanałów okrągłych, jak i prostokątnych mają swoje ograniczenia. Jednak systemy okrągłe, opierające się na jednowymiarowym przekroju, mogą wykazywać pewne korzyści. Przede wszystkim, transport gotowych kanałów o identycznych wymiarach w przypadku obu systemów może być nieefektywny, co może sprowadzać się do przenoszenia pustej przestrzeni.

Systemy okrągłe, wykorzystując standardowe kształtki będące towarem magazynowym, mogą być bardziej efektywne w planowaniu i zarządzaniu dostawami, ponieważ nie wymagają wykonywania wszystkich elementów na zamówienie. To może ułatwić logistykę i zaopatrzenie, co może przynieść korzyści pod względem kosztów i czasu.

Jednak wybór między systemami okrągłymi a prostokątnymi zawsze będzie zależał od konkretnych potrzeb projektu, budżetu i specyficznych wymagań technicznych. Warto uwzględnić wszystkie czynniki i dokładnie rozważyć, który system najlepiej odpowiada danemu przypadkowi.

Wybór rodzaju kanału powinien uwzględniać potrzeby danej inwestycji

Prawdą jest, że wybór między systemem prostokątnym a okrągłym zależy w dużej mierze od architektury budynku i konkretnej konfiguracji instalacji. Systemy prostokątne są często wybierane, gdy kształt budynku lub inne ograniczenia projektowe sprawiają, że kanały o przekroju prostokątnym są bardziej dostosowane do konkretnych wymagań.

Kanały okrągłe stały się bardzo popularne, ze względu na swoje zalety, takie jak efektywność, wydajność produkcji, a także równomierne rozprowadzanie powietrza. To sprawia, że są one często wybierane, zwłaszcza w przypadku nowych instalacji wentylacyjnych. Kanały okrągłe mają swoje miejsce w branży HVAC, szczególnie w przypadku systemów dużej skali, gdzie ich zalety przeważają nad ewentualnymi ograniczeniami związanymi z średnicą.

5/5 - (1 vote)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Inwentaryzacja w dniu 01.12.2023 – nieczynne

Inwentaryzacja w dniu 01.12.2023 – nieczynne

📢 Uwaga - ważna informacja! W dniu 1 grudnia 2023 (piątek) firmy Novoterm - hurtownia izolacji technicznych i wentylacji I Pozbet.pl - Prefabrykaty betonowe będą nieczynne z powodu inwentaryzacji. 🛠️📅 Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i zachęcamy do kontaktu we...

Najlepsza izolacja termiczna rur w Twojej kotłowni. Co wybrać?

Najlepsza izolacja termiczna rur w Twojej kotłowni. Co wybrać?

Rosnące znaczenie oszczędności energii oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami stawia pod znakiem zapytania wiele aspektów naszego codziennego życia. W tym kontekście, wydajność i efektywność instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach nabierają wyjątkowego znaczenia!

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Kanały wentylacyjne to odpowiednik krwiobiegu w ciele człowieka. Przytkany, zanieczyszony, pouszkadzany, nieszczelny - w obu przypadkach konsekwencje są jednoznacznie negatywne. W kanałach wentylacyjnych przepływają masy powietrza - dostarczane jest świeże powietrze i...

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 24 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 Novoterm Poznań | All rights reserved.