Montaż otulin z wełny mineralnej. Dowiedz się jak to zrobić poprawnie!

27/10/2022 | Artykuły, Strefa wiedzy

Instalacja rur ogrzewających dom czy firmę – niezależnie od źródła pochodzenia ciepła – to jeden z kluczowych elementów wpływających na warunki panujące w lokalu i koszty ogrzewania. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment otulin, które przeznaczone są do izolowania i wyciszania rurociągów. W tym artykule przedstawimy sposób montażu jednego z popularnych rodzajów izolacji, czyli otulin wykonanych z wełny mineralnej.

Montaż otulin z wełny szklanej i mineralnej – jak to zrobić sprawnie i skutecznie

Technologia montażu otulin mineralnych nie powinna sprawiać kłopotów i przebiegać bardzo sprawnie o ile przestrzega się ważnych zasad takich jak:

– zastosowanie dedykowanych: mankietów, taśm ALU, drutów ocynkowanych;

– wykorzystanie samoprzylepnych skrzydełek;

– instalacja „świeżych” otulin tj. takich, które byłby magazynowane w suchych warunkach, nie były wystawiane na długotrwałe działanie słońca oraz nie są przeterminowane (tak, do ważne!);

– dbałość o taką instalację otulin mineralnych, którą zmniejsza ilość połączeń dzięki czemu powstanie mniej newralgicznych, z punktu widzenia skuteczności tychże otulin, punktów stycznych;

– istniejące połączenia otulin i zakręty powinny być docięte i spasowane bardzo ciasno oraz zabezpieczone w sposób gwarantujący, że nie rozejdą się one wraz z upływem czasu.

Zasada jest taka – im mniejsza ilość połączeń pomiędzy poszczególnymi odcinkami otulin, tym mniejsze staje się ryzyko powstawania mostków termicznych – wyjaśnia Adam Jaworski, Dyrektor Handlowy w Grupie PRZYBYSZEWSCY – w celu redukcji liczby połączeń warto stosować całe, a nie docinane fragmenty otulin. Jeśli na danej instalacji występują długie i proste odcinki rur warto wziąć pod uwagę wybór dłuższych odcinków otulin np. o długości 1,2 metra.

W jaki sposób zabezpieczać połączenia otulin?

Można wskazać na kilka rozwiązań – jednym z nich jest zastosowanie taśmy aluminiowej zbrojonej. Przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, aby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy.

Inną metodą jest zastosowanie dedykowane drutu wiązałkowego, który zawijamy po obwodzie otuliny w pętlach (3 pętle na całą długość) lub spiralnie.

Ewentualnie można również postawić na wybór specjalnych opasek z metalu lub plastiku.

Łączenie dwóch końców otulin ze sobą wykonujemy przy pomocy taśmy ALU.

Jak skutecznie sklejać wzdłużne łączenia otulin?

Złącza podłużne możemy zabezpieczyć za pomocą taśmy montażowej. Dociskamy do siebie podłużne krawędzie otuliny, a następnie po usunięciu z taśmy powłoki papierowej, zginamy tę zakładkę, która ma być przyklejona do złącza. Dociskając złącze pamiętajmy, aby nie naciągać samej taśmy! Montaż ułatwić otuliny wyposażone w specjalną zakładkę samoprzylepną, która pomaga zachować ciągłość i szczelność izolacji. Wystarczy nałożyć otulinę na rurę, usunąć papierową zakładkę zabezpieczającą warstwę kleju, a następnie zakleić złącze podłużne.

Wszystkim klientom rekomendujemy by zastosowali dodatkowo zbrojoną taśmę ALU, która zabezpieczy otulinę i rurę przed kondensacją pary wodnej – doradza Adam Jaworski.

Jak dobrze zaizolować kolana rurociągów i elementy armatury?

Rury łączące się ze sobą prostopadle wymagają zastosowania trójników -w tym celu przycinamy odpowiednie odcinki otuliny pod kątem 45° i łączymy je ze sobą, zwracając uwagę na ciągłość i szczelność izolacji. Kolana i zakręty rurociągów można zabezpieczyć również gotowymi elementami – kolanami o różnych kątach zagięcia. Zastosowanie gotowych części ułatwi montaż i przyspieszy pracę oraz zmniejszy potencjalny kłopot w postaci mostków termicznych.

Zastosowanie dedykowanych akcesoriów montażowych

W ofercie hurtowni instalacyjnych można znaleźć szeroki asortyment akcesoriów przydatnych, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędnych dla fachowej instalacji wełny szklanej lub mineralnej. Są to takie produkty jak m.in. noże do cięcia wełny kamiennej, druty wiązałkowe, zgrzewarki i gwoździe do mocowania izolacji (w tym gwoździe izolowane), taśmy klejące dedykowane do poszczególnych typów pokryć, kleje oraz manszety (nazywane również mankietami) na zakończenia przewodów otulin.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Od 01.07.2024 roku wchodzą w życie minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY, dla asortymentu HVACR: na terenie województwa wielkopolskiego, bezpłatna dostawa zamówień od 5000 PLN netto lub opłata za dostawę 80 PLN netto na terenie powiatu poznańskiego,...

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

📢 Drodzy Klienci, Ważna informacja - w dniu 31 maja 2024 r. nasza Firma będzie nieczynna. Zapraszamy do wcześniejszych zakupów oraz kontaktu w razie pytań. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

📢 Drodzy Klienci, informujemy, że firma GRUPA PRZYBYSZEWSCY będzie nieczynna w piątek 2-go maja 2024 roku. Proszę uwzględnić ten fakt w planowaniu „przed-majówkowych” zamówień. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

Niczuk (Thale), wprowadza całkowicie nową gamę produktów „CERTA”. W ramach nowej oferty wprowadzane zostają profile oraz akcesoria do zakładania rozbudowanych, ciężkich, przemysłowych konstrukcji podporowych. System został zbudowany przede wszystkim z myślą o...