Montaż otulin z wełny mineralnej. Dowiedz się jak to zrobić poprawnie!

27/10/2022 | Artykuły, Strefa wiedzy

Instalacja rur ogrzewających dom czy firmę – niezależnie od źródła pochodzenia ciepła – to jeden z kluczowych elementów wpływających na warunki panujące w lokalu i koszty ogrzewania. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment otulin, które przeznaczone są do izolowania i wyciszania rurociągów. W tym artykule przedstawimy sposób montażu jednego z popularnych rodzajów izolacji, czyli otulin wykonanych z wełny mineralnej.

Montaż otulin z wełny szklanej i mineralnej – jak to zrobić sprawnie i skutecznie

Technologia montażu otulin mineralnych nie powinna sprawiać kłopotów i przebiegać bardzo sprawnie o ile przestrzega się ważnych zasad takich jak:

– zastosowanie dedykowanych: mankietów, taśm ALU, drutów ocynkowanych;

– wykorzystanie samoprzylepnych skrzydełek;

– instalacja „świeżych” otulin tj. takich, które byłby magazynowane w suchych warunkach, nie były wystawiane na długotrwałe działanie słońca oraz nie są przeterminowane (tak, do ważne!);

– dbałość o taką instalację otulin mineralnych, którą zmniejsza ilość połączeń dzięki czemu powstanie mniej newralgicznych, z punktu widzenia skuteczności tychże otulin, punktów stycznych;

– istniejące połączenia otulin i zakręty powinny być docięte i spasowane bardzo ciasno oraz zabezpieczone w sposób gwarantujący, że nie rozejdą się one wraz z upływem czasu.

Zasada jest taka – im mniejsza ilość połączeń pomiędzy poszczególnymi odcinkami otulin, tym mniejsze staje się ryzyko powstawania mostków termicznych – wyjaśnia Adam Jaworski, Dyrektor Handlowy w Grupie PRZYBYSZEWSCY – w celu redukcji liczby połączeń warto stosować całe, a nie docinane fragmenty otulin. Jeśli na danej instalacji występują długie i proste odcinki rur warto wziąć pod uwagę wybór dłuższych odcinków otulin np. o długości 1,2 metra.

W jaki sposób zabezpieczać połączenia otulin?

Można wskazać na kilka rozwiązań – jednym z nich jest zastosowanie taśmy aluminiowej zbrojonej. Przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, aby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy.

Inną metodą jest zastosowanie dedykowane drutu wiązałkowego, który zawijamy po obwodzie otuliny w pętlach (3 pętle na całą długość) lub spiralnie.

Ewentualnie można również postawić na wybór specjalnych opasek z metalu lub plastiku.

Łączenie dwóch końców otulin ze sobą wykonujemy przy pomocy taśmy ALU.

Jak skutecznie sklejać wzdłużne łączenia otulin?

Złącza podłużne możemy zabezpieczyć za pomocą taśmy montażowej. Dociskamy do siebie podłużne krawędzie otuliny, a następnie po usunięciu z taśmy powłoki papierowej, zginamy tę zakładkę, która ma być przyklejona do złącza. Dociskając złącze pamiętajmy, aby nie naciągać samej taśmy! Montaż ułatwić otuliny wyposażone w specjalną zakładkę samoprzylepną, która pomaga zachować ciągłość i szczelność izolacji. Wystarczy nałożyć otulinę na rurę, usunąć papierową zakładkę zabezpieczającą warstwę kleju, a następnie zakleić złącze podłużne.

Wszystkim klientom rekomendujemy by zastosowali dodatkowo zbrojoną taśmę ALU, która zabezpieczy otulinę i rurę przed kondensacją pary wodnej – doradza Adam Jaworski.

Jak dobrze zaizolować kolana rurociągów i elementy armatury?

Rury łączące się ze sobą prostopadle wymagają zastosowania trójników -w tym celu przycinamy odpowiednie odcinki otuliny pod kątem 45° i łączymy je ze sobą, zwracając uwagę na ciągłość i szczelność izolacji. Kolana i zakręty rurociągów można zabezpieczyć również gotowymi elementami – kolanami o różnych kątach zagięcia. Zastosowanie gotowych części ułatwi montaż i przyspieszy pracę oraz zmniejszy potencjalny kłopot w postaci mostków termicznych.

Zastosowanie dedykowanych akcesoriów montażowych

W ofercie hurtowni instalacyjnych można znaleźć szeroki asortyment akcesoriów przydatnych, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędnych dla fachowej instalacji wełny szklanej lub mineralnej. Są to takie produkty jak m.in. noże do cięcia wełny kamiennej, druty wiązałkowe, zgrzewarki i gwoździe do mocowania izolacji (w tym gwoździe izolowane), taśmy klejące dedykowane do poszczególnych typów pokryć, kleje oraz manszety (nazywane również mankietami) na zakończenia przewodów otulin.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Kanały wentylacyjne to odpowiednik krwiobiegu w ciele człowieka. Przytkany, zanieczyszony, pouszkadzany, nieszczelny - w obu przypadkach konsekwencje są jednoznacznie negatywne. W kanałach wentylacyjnych przepływają masy powietrza - dostarczane jest świeże powietrze i...

5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

Wybór odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji pozwala zapewnić skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiega problemom z wilgocią oraz pleśnią na ścianach czy suficie. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku.

Izolacja kanałów wentylacyjnych – przepisy i normy prawne

Izolacja kanałów wentylacyjnych – przepisy i normy prawne

Izolacja kanałów wentylacyjnych – obowiązujące przepisy i normy prawne, które należy spełnić, aby zapewnić efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo budynków, jak też trwałość i funkcjonalność całego systemu wentylacji. Dowiedz się więcej!

Nowy ekspert w Zespole Grupy PRZYBYSZEWSCY!

Nowy ekspert w Zespole Grupy PRZYBYSZEWSCY!

🎉 Świetne wieści! Cała Grupa Przybyszewscy świętuje, ponieważ nasz Zespół właśnie został wzmocniony przez kolejnego znakomitego specjalistę - Lidię Pietraszkiewicz! Lidia dołączyła do naszej Grupy z imponującym doświadczeniem i wiedzą, której nie sposób przecenić....

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 25 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 Novoterm Poznań | All rights reserved.