Jak zaizolować instalację grzewczą w domu lub biurze, aby oszczędzać?

19/10/2022 | Artykuły, Strefa wiedzy

Nieodłącznym elementem każdego budynku jest system ogrzewania. Prawidłowe zaizolowanie rurociągów instalacji grzewczej pomaga ograniczać zużycie energii (np. gazu, prądu lub węgla potrzebnego do podgrzania wody) oraz zmniejszać ryzyko pożaru. Straty ciepła można ograniczać dzięki doborowi odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz poprawnie je montując unikając nieosłoniętych przestrzeni. W tym artykule podpowiadamy jak poprawnie zaplanować i zrealizować izolację rur z ciepłą wodą płynącą do kaloryferów w domu lub biurze.

Dobrze dobrana izolacja instalacji grzewczej pełni ważną rolę z punktu widzenia jakości energetycznej budynku oraz związanego z nim współczynnika energii końcowej. Wartość ta, podobnie jak wskaźnik energii użytkowej, informuje o rocznym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, dodatkowo uwzględniając sprawność instalacji grzewczej oraz możliwe straty ciepła z układu. Wskaźnik EK, który w niewielkim stopniu przekracza wartość wskaźnika energii użytkowej, sugeruje wysoko sprawny system ogrzewania, na który składa się wydajna pompa ciepła lub kocioł grzewczy, odpowiednio zaizolowane przewody grzewcze i wentylacyjne oraz sprawny układ termostatyczny.

Energia końcowa to natomiast wskaźnik istotny przede wszystkim z punktu widzenia użytkownika budynku – ma on bowiem najbardziej bezpośrednie przełożenie na faktyczne koszty w postaci comiesięcznych rachunków za ogrzewanie. Co więcej skuteczna izolacja jest niezbędna, aby chronić instalację przed działaniem ognia, kondensacją pary wodnej oraz aby utrzymać czynnik (wodę) w odpowiedniej temperaturze do chwili dotarcia do miejsca przeznaczenia. Jeśli temperatura ta spadnie, istnieje ryzyko przenoszenia przez ciepłą wodę bakterii szkodliwych dla zdrowia użytkowników budynku (np. legionelli), które rozwijają się przeważnie w temperaturach od 25 do 45°C.

Nierzadko spotykamy się z sytuacjami braku bądź złego zaizolowania rur w gospodarstwach domowych. Klienci piszą lub dzwonią i pytają co mogą zrobić, aby ograniczyć swoje rachunki za gaz potrzebny do ogrzania ich nieruchomości. Przedstawiamy im kilka wariantów izolacji takich jak m.in. wełna skalna, poliuretan czy polietylen i pokazujemy, które z rozwiązań znajdzie najlepsze zastosowanie w ich przypadku – wyjaśnia Adam Jaworski, Dyrektor Handlowy w Grupie PRZYBYSZEWSCY

Jak zaplanować optymalną izolację rur grzewczych?

Ze względu na wpływ, jaki izolacja systemu grzewczego ma na ekonomię, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz żywotność instalacji, jej grubość i rozmieszczenie należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku. Późniejsze poprawki, np. w postaci kilku dodatkowych centymetrów materiału izolacyjnego, mogą być utrudnione lub wręcz niemożliwe ze względu na dodatkowe koszty oraz ograniczenia dostępu i przestrzeni. Regulacje w dziedzinie izolacji przewodów grzewczych określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2013 nr 0 poz. 926 2014.01.01). Możemy w nim przeczytać, że straty ciepła na przewodach zasilających i powrotnych instalacji wodnej centralnego ogrzewania oraz na przewodach ogrzewania powietrznego powinny być na racjonalnie niskim poziomie. Izolacja cieplna instalacji ogrzewczej wodnej powinna ponadto odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej izolacji cieplnej rurociągów, armatury i urządzeń oraz przepisom § 267 ust. 8. Wedle obowiązujących regulacji, minimalna grubość izolacji cieplnej przykładowego materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/(m·K) wynosi:
• dla średnicy wewnętrznej do 22 mm – 20 mm;
• dla średnicy wewnętrznej od 22 mm do 35 mm – 30 mm;
• dla średnicy wewnętrznej od 35 mm do 100 mm – równowartość średnicy wewnętrznej rury;
• dla średnicy wewnętrznej wewnętrznej ponad 100 mm – 100 mm;
• dla wymienionych wyżej przewodów i armatury przechodzących przez ściany lub stropy – 50% podanych wymagań;
• dla przewodów ułożonych w podłodze – 6 mm;
• dla przewodów ogrzewania powietrznego ułożonych w części ogrzewanej budynku – 40 mm;
• dla przewodów ogrzewania powietrznego ułożonych w części nieogrzewanej budynku – 80 mm.

Na dobór odpowiedniej izolacji wpływ ma wiele czynników – m.in. wymiary i materiał, z jakiego wykonano przewód, rodzaj, temperatura i prędkość przepływu czynnika, czy wreszcie poziom wilgotności względnej oraz temperatura otoczenia. Projektantom z pomocą przychodzą producenci materiałów izolacyjnych, którzy oferują gotowe programy obliczeniowe.

Instalatorzy i osoby prywatne zwracają się do nas z pytaniami dotyczącymi doboru odpowiedniej średnicy wewnętrznej i grubości ścianki izolacji. Posiadamy dostęp do odpowiednich tabel, specyfikacji technicznych i kalkulatorów, które umożliwiają nam udzielenie trafionej porady – tłumaczy Szymon Szczudrawa, Kierownik sprzedaży i logistyki w Grupie PRZYBYSZEWSCY

Jak prawidłowo izolować rurociąg prosty?

Montaż otulin izolacyjnych na przewodach grzewczych nie jest skomplikowaną procedurą, o ile zastosujemy się do kilku prostych wytycznych dotyczących poszczególnych niuansów konstrukcyjnych. Dostępne na rynku rozwiązania nie wymagają specjalistycznych narzędzi – do docinania i łączenia poszczególnych odcinków izolacji wystarczy zazwyczaj ostry nóż, dzięki któremu uda nam się zachować równą powierzchnię cięcia. Montaż standardowych otulin, bez względu na izolowany element czy średnicę wewnętrzną, ułatwiają specjalne nacięcia na całej długości materiału, dzięki którym otulinę można rozchylić i nałożyć na przewód. Odpowiednie dopasowanie materiału do średnicy zewnętrznej izolowanego elementu odgrywa kluczową rolę. Połączenie wzdłużne zaklejamy, stosując zakładkę samoprzylepną, w jaką wyposaża się każdą otulinę pokrytą zbrojoną folią aluminiową bądź z PVC. Pojedyncze odcinki otulin na długim przewodzie należy dokładnie do siebie docisnąć i zakleić po obwodzie np. przy pomocy aluminiowej taśmy samoprzylepnej, taśmy typu DUCT czy PVC. W ten sposób zapewniamy ciągłość i szczelność izolacji.

Jak izolować zgięcia i elementy armatury tak by zrobić to estetycznie i uniknąć strat ciepła?

Trochę trudniejszym zdaniem jest izolacja kolan rurowych i wszelkich zakrętów rurociągów. Takie elementy zabezpiecza się np. docinając ręcznie otuliny przeznaczone do rurociągów prostych. Metoda ta ma jednak swoje wady, ponieważ generuje ryzyko błędów wykonawczych skutkujących powstawaniem nieszczelności. Aby z problemem się uporać, a jednocześnie zaoszczędzić czas potrzebny do ręcznego przygotowania materiału izolacyjnego, w ofercie posiadamy gotowe elementy przeznaczone właśnie do zastosowania kolan rurowych.

– Gotowe elementy przyspieszają oczywiście pracę, ale niezbędne jest wyliczenie ich ilości. Nawet jeśli zabraknie kilku sztuk nie jest to problemem – w obrębie Poznania i okolic nasi kierowcy mogą dowieźć towar bezpośrednio na budowę jeszcze tego samego dnia, a na dłuższe dystanse wysyłamy przesyłki kurierskie, paletowe czy do paczkomatów InPost – dodaje Adam Jaworski.

Zaizoluj rury z ciepłą wodą i ciesz się oszczędnościami

Fachowa izolacja instalacji grzewczej to nieodzowny element pozwalający na redukcję kosztów ogrzewania i klucz do poprawnego funkcjonowania budynku. Podobnie jak w przypadku izolacji budowlanych, także i tutaj niezbędne jest odpowiednie dopasowanie materiału do zabezpieczanego elementu – zarówno na poziomie planowania, jak i montażu.

Jeśli potrzebują Państwo porady w zakresie doboru izolacji i technik montażowych zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

5/5 - (1 vote)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Kanały wentylacyjne to odpowiednik krwiobiegu w ciele człowieka. Przytkany, zanieczyszony, pouszkadzany, nieszczelny - w obu przypadkach konsekwencje są jednoznacznie negatywne. W kanałach wentylacyjnych przepływają masy powietrza - dostarczane jest świeże powietrze i...

5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

Wybór odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji pozwala zapewnić skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiega problemom z wilgocią oraz pleśnią na ścianach czy suficie. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku.

Izolacja kanałów wentylacyjnych – przepisy i normy prawne

Izolacja kanałów wentylacyjnych – przepisy i normy prawne

Izolacja kanałów wentylacyjnych – obowiązujące przepisy i normy prawne, które należy spełnić, aby zapewnić efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo budynków, jak też trwałość i funkcjonalność całego systemu wentylacji. Dowiedz się więcej!

Nowy ekspert w Zespole Grupy PRZYBYSZEWSCY!

Nowy ekspert w Zespole Grupy PRZYBYSZEWSCY!

🎉 Świetne wieści! Cała Grupa Przybyszewscy świętuje, ponieważ nasz Zespół właśnie został wzmocniony przez kolejnego znakomitego specjalistę - Lidię Pietraszkiewicz! Lidia dołączyła do naszej Grupy z imponującym doświadczeniem i wiedzą, której nie sposób przecenić....

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 25 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 Novoterm Poznań | All rights reserved.