Izolacja szachtu (rury) kominowego – kluczowe aspekty akustyczne i przeciwpożarowe

22/11/2023 | Izolacja, Strefa wiedzy

Hałas w nowoczesnej architekturze to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i komfortu mieszkańców. W tym kontekście szczególną uwagę należy zwrócić na izolację akustyczną szachtów kominowych, instalacyjnych oraz systemów dystrybucji powietrza. Właściwa izolacja jest kluczowa nie tylko dla ograniczenia hałasu z otoczenia, ale również dla zminimalizowania generowanego przez instalacje kominowe, wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Pochłanianie dźwięków jako kluczowy parametr doboru izolacji szachtu

W trosce o spełnienie norm dotyczących akustyki budynku zaleca się skupienie na dwóch kluczowych parametrach – izolacyjności akustycznej Rw oraz współczynniku pochłaniania dźwięku αw. Ten drugi parametr, określający zdolność izolacji do pochłaniania dźwięku, jest szczególnie istotny. Wartości współczynnika αw są podawane w funkcji częstotliwości dla pasm 1/3 oktawowych, w zakresie od 100 Hz do 5000 Hz.

Brzmi skomplikowanie, ale zawsze możesz skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy doradzą odpowiedni produkt.

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego dla szachtu kominowego

Decydując się na izolację akustyczną szachtów, kluczowy jest wybór odpowiedniego materiału. Produkty klasyfikowane jako dźwiękochłonne często posiadają strukturę porowatą. Jak być może wiesz już z innych naszych artykułów tego rodzaju materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna – skalna i to ona będzie tutaj najlepszym wyborem.

Wełna mineralna składająca się z zaburzonych włókien kamiennych oraz uwięzionej pomiędzy nimi powietrza jest skuteczna w absorpcji fal dźwiękowych, zależnie od gęstości konkretnego produktu. Charakteryzuje się przy tym na działanie wysokiej temperatury, która może pojawiać się w okolicach szachtów kominowych na skutek działania gorących spalin.

Wyznaczniki kształtu a skuteczność izolacji szachtu

Przy ocenie właściwości akustycznych istotne są także tzw. wyznaczniki kształtu, czyli parametry pomagające określić, w jakich częstotliwościach dany produkt izolacyjny sprawdzi się najlepiej. Wyznaczniki te, takie jak L, M, i H, informują o tym, w którym zakresie częstotliwości dany produkt jest najbardziej skuteczny. Przykładowo, płyty PAROC InVent charakteryzują się klasą pochłaniania C, ale analiza parametrów wskazuje, że różne grubości tych płyt mogą być bardziej efektywne w różnych zakresach częstotliwości.

Badania i przykładowe obliczenia na przykładzie płyt Paroc InVent

Przykładem skutecznej izolacji są płyty PAROC InVent 80 G9, które po przebadaniu zgodnie z normą PN-EN ISO 10140-2:2011 wykazały znaczny przyrost izolacyjności akustycznej. Wyniki badań obejmowały wskaźniki izolacyjności akustycznej właściwej Rw, widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr, a także wskaźnik przyrostu izolacyjności akustycznej właściwej >Rw. Te płyty, o różnych grubościach, okazały się skuteczne w poprawie izolacyjności przegrody, co przekłada się na wyższy komfort akustyczny w przestrzeniach bezpośrednio przylegających do izolowanych obszarów.

Płyty do szachtów kominowych – Rockwool Conlit

Płyty CONLIT 150 P, zastosowane w systemie CONLIT 150, charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ, co sprawia, że są idealne do izolacji termicznej szachtów kominowych. Szachty te, w warunkach normalnych, pełnią funkcję transportu zimnego powietrza ze stref nieogrzewanych do ogrzewanych. Aby zapewnić efektywną izolację termiczną, projektanci muszą dostosować grubość płyt CONLIT 150 do konkretnego typu pomieszczeń sąsiadujących z szachtem. Warto podkreślić, że zaprojektowana grubość płyt CONLIT 150 może się różnić w zależności od funkcji ściany szachtu. Na przykład, gdy ściana szachtu stanowi ścianę wewnętrzną od klatki schodowej, konieczne może być zastosowanie innej grubości izolacji niż w przypadku ściany od strony pomieszczenia mieszkalnego. Dostosowanie grubości izolacji do konkretnego zastosowania pozwala efektywnie kontrolować straty ciepła i oszczędności energetyczne. System CONLIT 150, dzięki swojej strukturze i właściwościom, przyczynia się do wzrostu izolacyjności akustycznej ścian szachtów od dźwięków powietrznych, co z kolei podnosi komfort akustyczny w budynkach mieszkalnych. Warto podkreślić, że system CONLIT 150 nie tylko spełnia wymagania dotyczące izolacji termicznej i akustycznej, ale także uwzględnia aspekty bezpieczeństwa pożarowego.

Bezpieczeństwo pożarowe a izolacja

Oprócz aspektów akustycznych, szczególnie newralgiczne miejsca, takie jak szachty wentylacji pożarowej, wymagają izolacji spełniającej podwyższone normy ciepłochronności i ochrony przeciwogniowej. Produkty dedykowane do szachtów kominowych przechodzą badnania sprawdzające czy w warunkach pożaru i przepływu dymu materiał izolacyjny pozostaje nienaruszony, co jest kluczowe dla utrzymania funkcji wentylacji pożarowej.

Podsumowanie

Wnioski z przeprowadzonych badań i analizy parametrów izolacyjnych potwierdzają, że odpowiednia izolacja szachtów kominowych nie tylko wpływa korzystnie na komfort akustyczny, ale również może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego w budynkach. Wybierając odpowiednie materiały izolacyjne i uwzględniając parametry akustyczne oraz normy bezpieczeństwa pożarowego, projektanci i inwestorzy mogą skutecznie zadbać o harmonię pomiędzy funkcjonalnością a komfortem mieszkańców.

[kkstarratings]

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Od 01.07.2024 roku wchodzą w życie minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY, dla asortymentu HVACR: na terenie województwa wielkopolskiego, bezpłatna dostawa zamówień od 5000 PLN netto lub opłata za dostawę 80 PLN netto na terenie powiatu poznańskiego,...

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

📢 Drodzy Klienci, Ważna informacja - w dniu 31 maja 2024 r. nasza Firma będzie nieczynna. Zapraszamy do wcześniejszych zakupów oraz kontaktu w razie pytań. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

📢 Drodzy Klienci, informujemy, że firma GRUPA PRZYBYSZEWSCY będzie nieczynna w piątek 2-go maja 2024 roku. Proszę uwzględnić ten fakt w planowaniu „przed-majówkowych” zamówień. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

Niczuk (Thale), wprowadza całkowicie nową gamę produktów „CERTA”. W ramach nowej oferty wprowadzane zostają profile oraz akcesoria do zakładania rozbudowanych, ciężkich, przemysłowych konstrukcji podporowych. System został zbudowany przede wszystkim z myślą o...