Najlepsza izolacja termiczna rur w Twojej kotłowni. Co wybrać?

14/11/2023 | Izolacja, Strefa wiedzy

Rosnące znaczenie oszczędności energii oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami stawia pod znakiem zapytania wiele aspektów naszego codziennego życia. W tym kontekście, wydajność i efektywność instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach nabierają wyjątkowego znaczenia. Jednak istnieje jeden niezwykle istotny element, który często pozostaje w cieniu – mowa tu o izolacji rur PEX. Choć może wydawać się mało widoczna, to właśnie ona pełni kluczową rolę w utrzymaniu ciepła oraz zapewnieniu ochrony dla całego systemu. W niniejszym artykule przybliżymy rolę izolacji rur PEX w kontekście oszczędzania energii oraz poprawy efektywności całej instalacji.

Znaczenie izolacji rur PEX

Instalacje wodno-kanalizacyjne stanowią integralną część każdego budynku i odpowiadają za zapewnienie dostępu do ciepłej i zimnej wody. Bagatelizowanie izolacji tych rur może prowadzić do niepotrzebnych strat ciepła, co z kolei może wpłynąć na wzrost kosztów eksploatacyjnych. Właściwie dobrana i zainstalowana otulina do rur PEX może przynieść wiele korzyści.

Funkcje otuliny na rurach PEX

Otuliny do rur PEX wykonane są z miękkiej pianki polietylenowej, która jest pokryta specjalną odporną na rozrywanie folią. Ich głównym zadaniem jest ochrona rur przed stratami ciepła oraz przed bezpośrednim kontaktem z materiałami murarskimi. Dzięki temu otuliny mogą elastycznie wydłużać się i kurczyć w odpowiedzi na zmiany temperatury, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia instalacji.

Otuliny są nieodzowne zarówno dla rur ciepłej, jak i zimnej wody. W przypadku rur zimnej wody, izolacja zapobiega skraplaniu się pary wodnej na ściankach rur, co może prowadzić do problemów z wilgocią oraz rozwoju grzybów i pleśni. Latem, gdy rury zimnej wody stykają się z ciepłym powietrzem, ta kwestia staje się szczególnie istotna.

Ochrona przed zamarzaniem i skraplaniem na rurach PEX

Izolacja rur PEX pełni kluczową rolę w zapobieganiu zamarzaniu wody w instalacjach wodnych podczas mroźnych miesięcy. Dzięki właściwej otulinie, rury utrzymują temperaturę i nie dopuszczają do zamarzania wody wewnątrz nich. Ponadto, izolacja skutecznie minimalizuje różnicę temperatury między środowiskiem a rurami, co zapobiega skraplaniu się wody na powierzchni otuliny.

Straty ciepła w instalacjach wodnych są naturalnym zjawiskiem, jednak izolacja rur PEX znacząco je ogranicza. Otuliny utrudniają wymianę ciepła z otoczeniem, co sprawia, że różnica temperatur między wnętrzem rury a otoczeniem jest minimalna. Dzięki temu, instalacje mogą efektywnie utrzymywać temperaturę wody i ograniczać straty ciepła.

Dostępne rodzaje izolacji dla rur PEX

Na rynku dostępne są różne rodzaje otulin do rur PEX, z których można wybierać w zależności od konkretnych potrzeb i warunków instalacji. Przykładowe rodzaje otulin to:

► Pianka polietylenowa

Ta popularna otulina sprawdza się w temperaturach od -50°C do 140°C. Dostępna w różnych grubościach i rodzajach (sztywne, półsztywne, elastyczne), zapewnia skuteczną izolację termiczną oraz jest odporna na farby i większość rozpuszczalników organicznych.

► Wełna mineralna i szklana

Te rodzaje otulin charakteryzują się wytrzymałością na wysokie temperatury, odpowiednio do 250°C i 500°C. Są idealne do izolacji przemysłowych, jednak nie zaleca się ich stosowania w instalacjach wodno-kanalizacyjnych.

► Kształtki styropianowe

Stosowane często jako uzupełnienie do otulin z pianki polietylenowej. Mają jednak ograniczenia związane z elastycznością i wrażliwością na rozpuszczalniki.

► Pianka kauczukowa

To rozszerzona wersja pianki polietylenowej, charakteryzująca się elastycznością i odpornością na kleje oraz promieniowanie UV. Idealna do izolacji rur miedzianych, PP i PEX.

Szukasz dobrej i niedrogiej otuliny na rurę PEX? Skontaktuj się z nami!

Izolacja rur PEX stanowi kluczowy element funkcjonalności i efektywności instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wybór odpowiedniego rodzaju otuliny oraz staranne jej zastosowanie mogą przyczynić się do zminimalizowania strat ciepła, skraplania wody oraz uszkodzeń mechanicznych. Dbając o izolację rur PEX, możemy cieszyć się efektywnie działającą instalacją, która zapewnia dostęp do wody o właściwej temperaturze przez wiele lat. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy dobiorą dla Państwa otulinę spełniającą wymogi prawne, skutecznie izolującą, ale również dostępną w korzystnej cenie.

5/5 - (2 votes)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Inwentaryzacja w dniu 01.12.2023 – nieczynne

Inwentaryzacja w dniu 01.12.2023 – nieczynne

📢 Uwaga - ważna informacja! W dniu 1 grudnia 2023 (piątek) firmy Novoterm - hurtownia izolacji technicznych i wentylacji I Pozbet.pl - Prefabrykaty betonowe będą nieczynne z powodu inwentaryzacji. 🛠️📅 Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i zachęcamy do kontaktu we...

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Kanały wentylacyjne to odpowiednik krwiobiegu w ciele człowieka. Przytkany, zanieczyszony, pouszkadzany, nieszczelny - w obu przypadkach konsekwencje są jednoznacznie negatywne. W kanałach wentylacyjnych przepływają masy powietrza - dostarczane jest świeże powietrze i...

5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

Wybór odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji pozwala zapewnić skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiega problemom z wilgocią oraz pleśnią na ścianach czy suficie. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku.

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 24 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 Novoterm Poznań | All rights reserved.