5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

28/09/2023 | Wentylacja

Systemy wentylacyjne są zdecydowanie kluczowym elementem każdego domu, zapewniającym zdrowe i komfortowe warunki mieszkalne. Wybór odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji pozwala zapewnić skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiega problemom z wilgocią oraz pleśnią na ścianach czy suficie. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku.

Rodzaje systemów wentylacyjnych dla domu

1. Wentylacja grawitacyjna:

Naturalna wentylacja grawitacyjna opiera się na ruchu powietrza wywoływanym różnicami temperatury i ciśnienia między wnętrzem a otoczeniem. W takim przypadku, powietrze zużyte jest usuwane przez kominy wentylacyjne, a świeże napływa przez nieszczelności, otwarte okna czy nie hermetyczne drzwi. Jednak ten rodzaj wentylacji jest bardzo zależny od warunków atmosferycznych i nie zawsze jest skuteczny, zwłaszcza w nowoczesnych, szczelnych budynkach spełniających wyśrubowane normy budowlane, okna z potrójnymi szybami itd.

2. Wentylacja mechaniczna:

Wentylacja mechaniczna stosowana jest coraz częściej również w budynkach mieszkalnych. Wykorzystuje wentylatory do wymuszania ruchu powietrza w budynku. Wymaga dostępu do zasilania elektrycznego i może działać w kilku konfiguracjach, takich jak nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Tego rodzaju wentylacja daje większą kontrolę nad ilością i kierunkiem przepływu powietrza, co jest szczególnie przydatne w budynkach energooszczędnych.

3. Rekuperacja, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest to najnowocześniejszy rodzaj wentylacji wpisujący się w trendy ograniczania emisji i ekologię. Celem zastosowania tego rodzaju wentylacji jest efektywne dostarczanie świeżego powietrza do budynku jednocześnie starając się odzyskać możliwie największą ilość energii cieplnej, która w standardowym rozwiązaniu po prostu przedostałaby się na zewnątrz. Systemy wentylacyjne oparte na rekuperacji są uważane za jedne z najbardziej efektywnych. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperator) jest wyposażona w wentylatory, filtry powietrza i wymiennik ciepła. Ten system zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do budynku i odzyskuje ciepło z powietrza zużytego. To rozwiązanie jest idealne dla budynków energooszczędnych i pasywnych, zapewniając oszczędności na ogrzewaniu i większy komfort dla mieszkańców. Dodatkowe filtry w układach rekuperacyjnych mają zapewniać napływ oczyszczonego powietrza co ma szczególne znaczenie w centrach dużych ośrodków miejskich oraz w okolicach zakładów przemysłowych.

4. Wentylacja hybrydowa:

Wskazać można na czwarty rodzaj systemów wentylacyjnych – wentylację hybrydową. Łączy ona elementy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Napływ świeżego powietrza możliwy jest przez nawiewniki montowane w ramach okiennych. Powietrze z wnętrza budynku usuwane jest za pomocą kominów, czyli w oparciu o wentylację grawitacyjną. Ten rodzaj systemów wentylacyjnych jest popularny w nowo budowanych obiektach ze względu na niższe koszty realizacji inwestycyji.

5. Systemy wentylacyjne dedykowane do łazienek

Łazienki w domach to pomieszczenia szczególnie narażone na wilgoć i brak właściwej wentylacji może prowadzić do problemów z trudną do wyeliminowania pleśnią i szkodliwymi dla zdrowia grzybami. Na rynku dostępnych jest szereg rodzajów wentylacji łazienkowej, ale jednym z najpopularniejszych są wyciągowe wentylatory łazienkowe. Montuje się je do kanałów wentylacyjnych lub prowadzi specjalne kanały dla nich w nowo budowanych budynkach. Wentylatory łazienkowe pomagają usuwać wilgoć i zapewniają zdrowe warunki w łazience. W zależności od potrzeb mogą załączać się samoczynnie bądź sterowane manualnie przez użytkownika.

Co wybrać? Pomożemy!

Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego dla swojego domu jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i zdrowia jego mieszkańców. Biorąc pod uwagę różne rodzaje systemów wentylacyjnych, warto również zastanowić się nad ich efektywnością energetyczną i wpływem na rosnące koszty ogrzewania. Niezależnie od dokonanego wyboru, odpowiednia wentylacja jest nieodłącznym elementem każdego zdrowego domu i powinna zostać zaprojektowana i zrealizowana przez fachowców w przemyślany sposób.

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszymi specjalistami.

[kkstarratings]

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Od 01.07.2024 roku wchodzą w życie minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY, dla asortymentu HVACR: na terenie województwa wielkopolskiego, bezpłatna dostawa zamówień od 5000 PLN netto lub opłata za dostawę 80 PLN netto na terenie powiatu poznańskiego,...

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

📢 Drodzy Klienci, Ważna informacja - w dniu 31 maja 2024 r. nasza Firma będzie nieczynna. Zapraszamy do wcześniejszych zakupów oraz kontaktu w razie pytań. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

📢 Drodzy Klienci, informujemy, że firma GRUPA PRZYBYSZEWSCY będzie nieczynna w piątek 2-go maja 2024 roku. Proszę uwzględnić ten fakt w planowaniu „przed-majówkowych” zamówień. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

Niczuk (Thale), wprowadza całkowicie nową gamę produktów „CERTA”. W ramach nowej oferty wprowadzane zostają profile oraz akcesoria do zakładania rozbudowanych, ciężkich, przemysłowych konstrukcji podporowych. System został zbudowany przede wszystkim z myślą o...