5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

28/09/2023 | Wentylacja

Systemy wentylacyjne są zdecydowanie kluczowym elementem każdego domu, zapewniającym zdrowe i komfortowe warunki mieszkalne. Wybór odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji pozwala zapewnić skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiega problemom z wilgocią oraz pleśnią na ścianach czy suficie. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku.

Rodzaje systemów wentylacyjnych dla domu

1. Wentylacja grawitacyjna:

Naturalna wentylacja grawitacyjna opiera się na ruchu powietrza wywoływanym różnicami temperatury i ciśnienia między wnętrzem a otoczeniem. W takim przypadku, powietrze zużyte jest usuwane przez kominy wentylacyjne, a świeże napływa przez nieszczelności, otwarte okna czy nie hermetyczne drzwi. Jednak ten rodzaj wentylacji jest bardzo zależny od warunków atmosferycznych i nie zawsze jest skuteczny, zwłaszcza w nowoczesnych, szczelnych budynkach spełniających wyśrubowane normy budowlane, okna z potrójnymi szybami itd.

2. Wentylacja mechaniczna:

Wentylacja mechaniczna stosowana jest coraz częściej również w budynkach mieszkalnych. Wykorzystuje wentylatory do wymuszania ruchu powietrza w budynku. Wymaga dostępu do zasilania elektrycznego i może działać w kilku konfiguracjach, takich jak nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Tego rodzaju wentylacja daje większą kontrolę nad ilością i kierunkiem przepływu powietrza, co jest szczególnie przydatne w budynkach energooszczędnych.

3. Rekuperacja, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest to najnowocześniejszy rodzaj wentylacji wpisujący się w trendy ograniczania emisji i ekologię. Celem zastosowania tego rodzaju wentylacji jest efektywne dostarczanie świeżego powietrza do budynku jednocześnie starając się odzyskać możliwie największą ilość energii cieplnej, która w standardowym rozwiązaniu po prostu przedostałaby się na zewnątrz. Systemy wentylacyjne oparte na rekuperacji są uważane za jedne z najbardziej efektywnych. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperator) jest wyposażona w wentylatory, filtry powietrza i wymiennik ciepła. Ten system zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do budynku i odzyskuje ciepło z powietrza zużytego. To rozwiązanie jest idealne dla budynków energooszczędnych i pasywnych, zapewniając oszczędności na ogrzewaniu i większy komfort dla mieszkańców. Dodatkowe filtry w układach rekuperacyjnych mają zapewniać napływ oczyszczonego powietrza co ma szczególne znaczenie w centrach dużych ośrodków miejskich oraz w okolicach zakładów przemysłowych.

4. Wentylacja hybrydowa:

Wskazać można na czwarty rodzaj systemów wentylacyjnych – wentylację hybrydową. Łączy ona elementy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Napływ świeżego powietrza możliwy jest przez nawiewniki montowane w ramach okiennych. Powietrze z wnętrza budynku usuwane jest za pomocą kominów, czyli w oparciu o wentylację grawitacyjną. Ten rodzaj systemów wentylacyjnych jest popularny w nowo budowanych obiektach ze względu na niższe koszty realizacji inwestycyji.

5. Systemy wentylacyjne dedykowane do łazienek

Łazienki w domach to pomieszczenia szczególnie narażone na wilgoć i brak właściwej wentylacji może prowadzić do problemów z trudną do wyeliminowania pleśnią i szkodliwymi dla zdrowia grzybami. Na rynku dostępnych jest szereg rodzajów wentylacji łazienkowej, ale jednym z najpopularniejszych są wyciągowe wentylatory łazienkowe. Montuje się je do kanałów wentylacyjnych lub prowadzi specjalne kanały dla nich w nowo budowanych budynkach. Wentylatory łazienkowe pomagają usuwać wilgoć i zapewniają zdrowe warunki w łazience. W zależności od potrzeb mogą załączać się samoczynnie bądź sterowane manualnie przez użytkownika.

Co wybrać? Pomożemy!

Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego dla swojego domu jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i zdrowia jego mieszkańców. Biorąc pod uwagę różne rodzaje systemów wentylacyjnych, warto również zastanowić się nad ich efektywnością energetyczną i wpływem na rosnące koszty ogrzewania. Niezależnie od dokonanego wyboru, odpowiednia wentylacja jest nieodłącznym elementem każdego zdrowego domu i powinna zostać zaprojektowana i zrealizowana przez fachowców w przemyślany sposób.

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszymi specjalistami.

5/5 - (2 votes)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Inwentaryzacja w dniu 01.12.2023 – nieczynne

Inwentaryzacja w dniu 01.12.2023 – nieczynne

📢 Uwaga - ważna informacja! W dniu 1 grudnia 2023 (piątek) firmy Novoterm - hurtownia izolacji technicznych i wentylacji I Pozbet.pl - Prefabrykaty betonowe będą nieczynne z powodu inwentaryzacji. 🛠️📅 Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i zachęcamy do kontaktu we...

Najlepsza izolacja termiczna rur w Twojej kotłowni. Co wybrać?

Najlepsza izolacja termiczna rur w Twojej kotłowni. Co wybrać?

Rosnące znaczenie oszczędności energii oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami stawia pod znakiem zapytania wiele aspektów naszego codziennego życia. W tym kontekście, wydajność i efektywność instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach nabierają wyjątkowego znaczenia!

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Szczelność przewodów wentylacyjnych – klasy, wymagania i normy

Kanały wentylacyjne to odpowiednik krwiobiegu w ciele człowieka. Przytkany, zanieczyszony, pouszkadzany, nieszczelny - w obu przypadkach konsekwencje są jednoznacznie negatywne. W kanałach wentylacyjnych przepływają masy powietrza - dostarczane jest świeże powietrze i...

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 24 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 Novoterm Poznań | All rights reserved.