5 rodzajów wentylacji dla domu. Poznaj najlepszy wariant dla Ciebie!

28/09/2023 | Wentylacja

Systemy wentylacyjne są zdecydowanie kluczowym elementem każdego domu, zapewniającym zdrowe i komfortowe warunki mieszkalne. Wybór odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji pozwala zapewnić skuteczną wymianę powietrza oraz zapobiega problemom z wilgocią oraz pleśnią na ścianach czy suficie. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku.

Rodzaje systemów wentylacyjnych dla domu

1. Wentylacja grawitacyjna:

Naturalna wentylacja grawitacyjna opiera się na ruchu powietrza wywoływanym różnicami temperatury i ciśnienia między wnętrzem a otoczeniem. W takim przypadku, powietrze zużyte jest usuwane przez kominy wentylacyjne, a świeże napływa przez nieszczelności, otwarte okna czy nie hermetyczne drzwi. Jednak ten rodzaj wentylacji jest bardzo zależny od warunków atmosferycznych i nie zawsze jest skuteczny, zwłaszcza w nowoczesnych, szczelnych budynkach spełniających wyśrubowane normy budowlane, okna z potrójnymi szybami itd.

2. Wentylacja mechaniczna:

Wentylacja mechaniczna stosowana jest coraz częściej również w budynkach mieszkalnych. Wykorzystuje wentylatory do wymuszania ruchu powietrza w budynku. Wymaga dostępu do zasilania elektrycznego i może działać w kilku konfiguracjach, takich jak nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Tego rodzaju wentylacja daje większą kontrolę nad ilością i kierunkiem przepływu powietrza, co jest szczególnie przydatne w budynkach energooszczędnych.

3. Rekuperacja, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest to najnowocześniejszy rodzaj wentylacji wpisujący się w trendy ograniczania emisji i ekologię. Celem zastosowania tego rodzaju wentylacji jest efektywne dostarczanie świeżego powietrza do budynku jednocześnie starając się odzyskać możliwie największą ilość energii cieplnej, która w standardowym rozwiązaniu po prostu przedostałaby się na zewnątrz. Systemy wentylacyjne oparte na rekuperacji są uważane za jedne z najbardziej efektywnych. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperator) jest wyposażona w wentylatory, filtry powietrza i wymiennik ciepła. Ten system zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do budynku i odzyskuje ciepło z powietrza zużytego. To rozwiązanie jest idealne dla budynków energooszczędnych i pasywnych, zapewniając oszczędności na ogrzewaniu i większy komfort dla mieszkańców. Dodatkowe filtry w układach rekuperacyjnych mają zapewniać napływ oczyszczonego powietrza co ma szczególne znaczenie w centrach dużych ośrodków miejskich oraz w okolicach zakładów przemysłowych.

4. Wentylacja hybrydowa:

Wskazać można na czwarty rodzaj systemów wentylacyjnych – wentylację hybrydową. Łączy ona elementy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Napływ świeżego powietrza możliwy jest przez nawiewniki montowane w ramach okiennych. Powietrze z wnętrza budynku usuwane jest za pomocą kominów, czyli w oparciu o wentylację grawitacyjną. Ten rodzaj systemów wentylacyjnych jest popularny w nowo budowanych obiektach ze względu na niższe koszty realizacji inwestycyji.

5. Systemy wentylacyjne dedykowane do łazienek

Łazienki w domach to pomieszczenia szczególnie narażone na wilgoć i brak właściwej wentylacji może prowadzić do problemów z trudną do wyeliminowania pleśnią i szkodliwymi dla zdrowia grzybami. Na rynku dostępnych jest szereg rodzajów wentylacji łazienkowej, ale jednym z najpopularniejszych są wyciągowe wentylatory łazienkowe. Montuje się je do kanałów wentylacyjnych lub prowadzi specjalne kanały dla nich w nowo budowanych budynkach. Wentylatory łazienkowe pomagają usuwać wilgoć i zapewniają zdrowe warunki w łazience. W zależności od potrzeb mogą załączać się samoczynnie bądź sterowane manualnie przez użytkownika.

Co wybrać? Pomożemy!

Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego dla swojego domu jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i zdrowia jego mieszkańców. Biorąc pod uwagę różne rodzaje systemów wentylacyjnych, warto również zastanowić się nad ich efektywnością energetyczną i wpływem na rosnące koszty ogrzewania. Niezależnie od dokonanego wyboru, odpowiednia wentylacja jest nieodłącznym elementem każdego zdrowego domu i powinna zostać zaprojektowana i zrealizowana przez fachowców w przemyślany sposób.

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszymi specjalistami.

[kkstarratings]

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości oraz zdrowia!

Najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości oraz zdrowia!

Szanowni Państwo, Z okazji Świąt Wielkanocnych, firma Grupa PRZYBYSZEWSCY pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości oraz zdrowia. Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen wzajemnej życzliwości, ciepła rodzinnego i prawdziwie chrześcijańskiego optymizmu....

Torba narzędziowe Bosch gratis od firmy Steinbacher

Torba narzędziowe Bosch gratis od firmy Steinbacher

🎁📢Startuje promocja - odbierz markową torbę Bosch przy zakupie minimum 10 kartonów otulin Steinwool! Ilość toreb w promocji jest ograniczona - do wyczerpania zapasów. Zapraszamy!  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Nowy Dyrektor handlowy – Rafał Owczarski

Nowy Dyrektor handlowy – Rafał Owczarski

Z przyjemnością witamy na naszym pokładzie Rafał Owczarski, który z początkiem lutego został nowym Dyrektorem handlowym Grupy PRZYBYSZEWSCY. Rafał to osoba z kilkunastoletnim, szerokim doświadczeniem w branży izolacyjnej dlatego mamy pewność, że dział handlowy w...