Jak izolować rury PEX? Oto dobry sposób!

8/08/2023 | Strefa wiedzy

Rosnące znaczenie oszczędności energii oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami stawia pod znakiem zapytania wiele aspektów naszego codziennego życia. W tym kontekście, wydajność i efektywność instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach nabierają wyjątkowego znaczenia. Jednak istnieje jeden niezwykle istotny element, który często pozostaje w cieniu – mowa tu o izolacji rur PEX. Choć może wydawać się mało widoczna, to właśnie ona pełni kluczową rolę w utrzymaniu ciepła oraz zapewnieniu ochrony dla całego systemu. W niniejszym artykule przybliżymy rolę izolacji rur PEX w kontekście oszczędzania energii oraz poprawy efektywności całej instalacji.

Znaczenie izolacji rur PEX

Instalacje wodno-kanalizacyjne stanowią integralną część każdego budynku i odpowiadają za zapewnienie dostępu do ciepłej i zimnej wody. Bagatelizowanie izolacji tych rur może prowadzić do niepotrzebnych strat ciepła, co z kolei może wpłynąć na wzrost kosztów eksploatacyjnych. Właściwie dobrana i zainstalowana otulina do rur PEX może przynieść wiele korzyści.

Funkcje otuliny na rurach PEX

Otuliny do rur PEX wykonane są z miękkiej pianki polietylenowej, która jest pokryta specjalną odporną na rozrywanie folią. Ich głównym zadaniem jest ochrona rur przed stratami ciepła oraz przed bezpośrednim kontaktem z materiałami murarskimi. Dzięki temu otuliny mogą elastycznie wydłużać się i kurczyć w odpowiedzi na zmiany temperatury, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia instalacji.

Otuliny są nieodzowne zarówno dla rur ciepłej, jak i zimnej wody. W przypadku rur zimnej wody, izolacja zapobiega skraplaniu się pary wodnej na ściankach rur, co może prowadzić do problemów z wilgocią oraz rozwoju grzybów i pleśni. Latem, gdy rury zimnej wody stykają się z ciepłym powietrzem, ta kwestia staje się szczególnie istotna.

Ochrona przed zamarzaniem i skraplaniem na rurach PEX

Izolacja rur PEX pełni kluczową rolę w zapobieganiu zamarzaniu wody w instalacjach wodnych podczas mroźnych miesięcy. Dzięki właściwej otulinie, rury utrzymują temperaturę i nie dopuszczają do zamarzania wody wewnątrz nich. Ponadto, izolacja skutecznie minimalizuje różnicę temperatury między środowiskiem a rurami, co zapobiega skraplaniu się wody na powierzchni otuliny.

Straty ciepła w instalacjach wodnych są naturalnym zjawiskiem, jednak izolacja rur PEX znacząco je ogranicza. Otuliny utrudniają wymianę ciepła z otoczeniem, co sprawia, że różnica temperatur między wnętrzem rury a otoczeniem jest minimalna. Dzięki temu, instalacje mogą efektywnie utrzymywać temperaturę wody i ograniczać straty ciepła.

Dostępne rodzaje izolacji dla rur PEX

Na rynku dostępne są różne rodzaje otulin do rur PEX, z których można wybierać w zależności od konkretnych potrzeb i warunków instalacji. Przykładowe rodzaje otulin to:

► Pianka polietylenowa

Ta popularna otulina sprawdza się w temperaturach od -50°C do 140°C. Dostępna w różnych grubościach i rodzajach (sztywne, półsztywne, elastyczne), zapewnia skuteczną izolację termiczną oraz jest odporna na farby i większość rozpuszczalników organicznych.

► Wełna mineralna i szklana

Te rodzaje otulin charakteryzują się wytrzymałością na wysokie temperatury, odpowiednio do 250°C i 500°C. Są idealne do izolacji przemysłowych, jednak nie zaleca się ich stosowania w instalacjach wodno-kanalizacyjnych.

► Kształtki styropianowe

Stosowane często jako uzupełnienie do otulin z pianki polietylenowej. Mają jednak ograniczenia związane z elastycznością i wrażliwością na rozpuszczalniki.

► Pianka kauczukowa

To rozszerzona wersja pianki polietylenowej, charakteryzująca się elastycznością i odpornością na kleje oraz promieniowanie UV. Idealna do izolacji rur miedzianych, PP i PEX.

Szukasz dobrej i niedrogiej otuliny na rurę PEX? Skontaktuj się z nami!

Izolacja rur PEX stanowi kluczowy element funkcjonalności i efektywności instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wybór odpowiedniego rodzaju otuliny oraz staranne jej zastosowanie mogą przyczynić się do zminimalizowania strat ciepła, skraplania wody oraz uszkodzeń mechanicznych. Dbając o izolację rur PEX, możemy cieszyć się efektywnie działającą instalacją, która zapewnia dostęp do wody o właściwej temperaturze przez wiele lat. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy dobiorą dla Państwa otulinę spełniającą wymogi prawne, skutecznie izolującą, ale również dostępną w korzystnej cenie.

[kkstarratings]

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Nowe minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY

Od 01.07.2024 roku wchodzą w życie minima logistyczne dostaw z magazynu Grupy PRZYBYSZEWSCY, dla asortymentu HVACR: na terenie województwa wielkopolskiego, bezpłatna dostawa zamówień od 5000 PLN netto lub opłata za dostawę 80 PLN netto na terenie powiatu poznańskiego,...

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

Firma nieczynna w dniu 31.05.2024

📢 Drodzy Klienci, Ważna informacja - w dniu 31 maja 2024 r. nasza Firma będzie nieczynna. Zapraszamy do wcześniejszych zakupów oraz kontaktu w razie pytań. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

📢 Drodzy Klienci, informujemy, że firma GRUPA PRZYBYSZEWSCY będzie nieczynna w piątek 2-go maja 2024 roku. Proszę uwzględnić ten fakt w planowaniu „przed-majówkowych” zamówień. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

Niczuk (Thale), wprowadza całkowicie nową gamę produktów „CERTA”. W ramach nowej oferty wprowadzane zostają profile oraz akcesoria do zakładania rozbudowanych, ciężkich, przemysłowych konstrukcji podporowych. System został zbudowany przede wszystkim z myślą o...