Wełna mineralna – izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych

21/02/2023 | Artykuły, Strefa wiedzy

Hałas w systemach wentylacyjnych jest problemem, który można rozwiązać poprzez zastosowanie tłumików lub izolacji akustycznej. Izolacja akustyczna może być stosowana na zewnętrznej powierzchni kanałów lub wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Najlepsze materiały to płyty z welonem szklanym, które są odporne i dźwiękochłonne. Wybierając izolację należy uwzględnić wskaźnik izolacyjności akustycznej oraz współczynnik pochłaniania dźwięku. Montując tłumiki akustyczne, najlepiej umieszczać je jak najbliżej przegrody akustycznej oddzielającej pomieszczenie od sąsiedniego. Ułożenie elementów izolujących w kanale również wpływa na parametry akustyczne systemów wentylacyjnych.

Izolacja kanałów wentylacyjnych pomaga zmniejszyć hałas

Czasem nie można zastosować tłumików akustycznych w budynkach ze względu na konstrukcję, dlatego ważne jest stosowanie izolacji akustycznej w kanałach wentylacyjnych, aby ograniczyć przenoszenie dźwięków między pomieszczeniami. Najlepszym rozwiązaniem są płyty z wełny skalnej albo wełna mineralna w roli, ponieważ jest to materiał odporny i dźwiękochłonny.

Hałas i drgania powstające w kanałach wentylacyjnych z powodu ruchu powietrza, pracy wentylatora i efektów akustycznych w zagięciach mogą wpłynąć negatywnie na komfort użytkowników budynku. Aby temu zapobiec, stosuje się produkty izolacyjne, które skutecznie tłumią energię akustyczną. W przypadku wyboru takiej izolacji, należy brać pod uwagę zarówno wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw, jak i współczynnik pochłaniania dźwięku αw, który określa, jak dobrze izolacja tłumi dźwięki o różnej częstotliwości.

Aby izolacja kanałów wentylacyjnych była skuteczna musi zostać poprawnie zamontowana

Prawidłowe ułożenie elementów izolujących wpływa na końcowe parametry akustyczne systemów wentylacyjnych w budynkach. Tłumiki akustyczne najlepiej umieszczać jak najbliżej ściany lub stropu stanowiącego przegrodę akustyczną między dwoma pomieszczeniami. W zależności od położenia wewnątrz kanału, płyty izolacyjne z wełny kamiennej będą działać inaczej.

Wełna mineralna

Sprawdź cenę

Otulina kauczukowa

Sprawdź cenę

Polietylen

Sprawdź cenę

PUR

Sprawdź cenę

Rate this post

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Izolacja kanałów wentylacyjnych – przepisy i normy prawne

Izolacja kanałów wentylacyjnych – przepisy i normy prawne

Izolacja kanałów wentylacyjnych – obowiązujące przepisy i normy prawne, które należy spełnić, aby zapewnić efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo budynków, jak też trwałość i funkcjonalność całego systemu wentylacji. Dowiedz się więcej!

Nowy ekspert w Zespole Grupy PRZYBYSZEWSCY!

Nowy ekspert w Zespole Grupy PRZYBYSZEWSCY!

🎉 Świetne wieści! Cała Grupa Przybyszewscy świętuje, ponieważ nasz Zespół właśnie został wzmocniony przez kolejnego znakomitego specjalistę - Lidię Pietraszkiewicz! Lidia dołączyła do naszej Grupy z imponującym doświadczeniem i wiedzą, której nie sposób przecenić....

Miód z własnej pasieki dla naszych Klientów

Miód z własnej pasieki dla naszych Klientów

Pracowite pszczoły wytrwale pracują nad produkcją zdrowego miodu w naszych pasiekach. Wpadnij do naszej siedziby przy ul. Obornickiej 350A w Poznaniu po słoiczek dla Ciebie!

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 25 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 Novoterm Poznań | All rights reserved.