Jak izolować rury miedziane? Oto 3 sprawdzone sposoby!

4/01/2023 | Artykuły, Strefa wiedzy

Rury miedziane są często stosowane w instalacjach z wodą ciepłą (o podwyższonej temperaturze) takich jak instalacje grzewcze i instalacje z bieżącą, ciepłą wodą. Z uwagi na wysokie przewodnictwo cieplne miedzi ciepła woda szybko traci swoją temperaturę – co wiąże się ze stratami energetycznymi, a w konsekwencji zwiększonymi kosztami gazy, prądu bądź węgla – w zależności od zastosowanej techniki ogrzewania.

Skuteczna izolacja rur miedzianych jest praktycznie niezbędna dlatego w dzisiejszym artykule omówimy kilka izolacji, które zminimalizują straty ciepła i pomogą zmniejszyć rachunki w Twoim biurze i domu.

Rodzaje izolacji rur miedzianych

Izolacja termiczna rur miedzianych wykonywana jest zwykle z elastycznych materiałów dzięki czemu rury nie są usztywnione i mogą właściwie pracować wraz ze zmianą temperatury. Przykładami izolacji, które można stosować na rury miedziane są m.in.:

  • Otuliny z kauczuku syntetycznego – w szczególności stosowane w instalacjach z wodą bądź cieczą schłodzoną – również takie straty energetyczne są bardzo niepożądane chociażby w przypadku klimatyzatorówhttps://przybyszewscy.com.pl/pl/c/Armaflex-ACE-PLUS/146

Wspomnieć należy, że powyżej wymienione grupy otulin dzielą się na dodatkowe warianty – np. izolacje polietylenowe dostępne są nie tylko w szarym kolorze, ale również w czerwonym i niebieskim.

Jaką rolę pełni izolacja rur miedzianych?

Izolacja rury mająca zapobiegać stratom ciepła to nie jedyny powód stosowania otulin na rurach miedzianych. Wskazać można również m.in.:

  1. Otuliny pełnią rolę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. przy montażu podtynkowym zapobiegają tarciu o ścianki bruzdy)
  2. Zapobiegają „poceniu” rur, czyli wykraplaniu wody bezpośrednio na ich powierzchni,
  3. Izolują od dźwięków znakomicie przenoszonych przez rury wypełnione wodą, czyli np. stukaniu w kaloryfery czy dźwiękom bojlera bądź pieca
  4. Zapewniają kompensację ruchów cieplnych w obrębie łączników (przy montażu podtynkowym) – grubsza warstwa otuliny w obrębie łącznika pozwala na bardziej swobodne ruchy cieplne.

Na co zwrócić uwagę wybierając otulinę do zaizolowania rur miedzianych?

Przede wszystkim warto zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać i oszacować swój budżet. Nie zawsze opłaca się stosować najskuteczniejsze otuliny, ponieważ od pewnego momentu stosunek koszt/efekt nie jest już tak odczuwalny, a koszt samej otuliny może być znacząco wyższy. Pod uwagę należy również wziąć takie czynniki jak wygląd samej otuliny – możemy np. w wygodny sposób oznaczyć rury z ciepłą wodą w naszej kotłowni wybierając otuliny polietylenowe w czerwonym płaszczu. W przypadku miejsc użyteczności publicznej istotne są również takie parametry jak współczynnik lambda czy odporność ogniowa. Wszystkie izolacje, które stosujemy koniecznie powinny mieć komplet atestów i dopuszczenia do stosowania w budownictwie.

Dokonując wyboru warto skonsultować się z ekspertem, który doradzi wybór optymalnego rozwiązania, dzięki czemu ograniczymy niepożądane straty cieplne, a jednocześnie nie przepłacimy stosując dany rodzaj izolacji czy grubość jej ścianki. Kupując izolację warto rozejrzeć się za wyspecjalizowana hurtownią izolacyjną – w przeciwieństwie do marketów ogólnobudowlanych tutaj doradcy zajmują się tylko izolacjami i mają zwykle znacznie większą wiedzę niż sprzedawcy w „sieciówkach”. Ponadto kupując nawet niewielką ilość odcinków otulin może się okazać, że sporo zaoszczędzimy, ponieważ ceny w hurtowniach instalacyjnych są zauważalnie niższe.

Jeśli szukasz kogoś kto doradzi Ci jaką izolację wybrać, aby zaizolować rurę miedzianą w Twoim domu bądź firmie skontaktuj się z naszymi doradcami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:30 pod numerem +48 661 22 33 20 bądź napisz email na adres . Powodzenia!

5/5 - (3 votes)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Newsletter – kwiecień 2023

Newsletter – kwiecień 2023

Witajcie, Garść nowości w najnowszym newsletterze! Rury PVC w nowej, ulepszonej wersji oraz wytrzymały styropian podłogowy z polskiej fabryki dostępne od ręki w Poznaniu. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ oferta ► Izolacje Kauczukowe► Izolacje...

Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków (rury i izolacje) – ArmaFlex Protect

Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków (rury i izolacje) – ArmaFlex Protect

Wymogi prawa budowlanego nakładają obowiązek określenia stref pożarowych w budynkach. W przypadku instalacji rur, kabli lub wentylacji, które przechodzą przez granice tych stref (np. przez stropy i ściany), konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń zapewniających izolacyjność ogniową i szczelność.

Cienka izolacja termiczna

Cienka izolacja termiczna

Piankowe izolacje polietylenowe czyli tzw. "szaraki" są jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych w branży budowlanej i instalacyjnej. Są one wykorzystywane do termicznej izolacji rur z ciepłą wodą. Czasami poszukiwane są izolacje z cienką...

Newsletter – luty 2023

Newsletter – luty 2023

Witajcie, chcielibyśmy poinformować Was o kolejnych nowościach, które pojawiły się w naszej ofercie! ✔️ Do naszego asortymentu dołączyły nowe, wysokiej jakości izolacje w formie mat i otulin z wełny mineralnej od polskiego producenta firmy Rohhe. ✔️ Oprócz tego,...

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 25 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2022 Novoterm Poznań | All rights reserved.

DESIGNED BY: