Ceny materiałów budowlanych przestają rosnąć. Czy to dobry czas na zakup materiałów na budowę?

16/08/2022 | Artykuły, Strefa wiedzy

Dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych można było zaobserwować już od 2020 roku. Nasi dostawcy mimo podejmowanych prób byli zmuszeni do przesyłania kolejnych cenników zawierających podwyżki. Obecnie zauważyliśmy, że tendencja ta się powoli zatrzymuje i wzrosty cen w zależności od producenta i grupy produktów wyhamowują. Czy wahadło cenowe się odwróci i możemy spodziewać się spadków cen? A może jednak należy przygotować się na kolejne fale podwyżek?

Informacje na temat można znaleźć w artykule, zapraszamy więc do przeczytania.

Aktualne ceny materiałów budowlanych – chwilowa stabilizacja?

W wyniku pandemii, a następnie wybuchu wojny na Ukrainie doszło do gwałtownych wzrostów kosztów, jakie trzeba było ponieść, by nabyć produkty z branży budowlanej – w szczególności dotyczyło to żeliwa drogowego i innych produktów wytwarzanych z surowców, których rynkowa cena poszła w górę nawet o kilkaset procent. Z czasem sytuacja zaczęła się jednak w pewnym stopniu normować i aktualnie nie występują już tak gwałtowne skoki.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że koszty pewnych materiałów są aktualnie wyższe niż przed wojną w sąsiadującym z nami państwie oraz pandemią. Ponadto w niektórych przypadkach wciąż można obserwować ich wzrost. Jednak mimo podwyżek cen na ten moment nie ma problemów w dostępnością towarów, takich jak żeliwo drogowe, izolacje HVACR i nie tylko. W ogólnym rozrachunku koszty zakupu artykułów budowlanych są wyższe średnio o około 30% niż rok temu.

Większa dostępność materiałów budowlanych – to dobra wiadomość!

Pomimo wzrostu kosztów wielu produktów w branży warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach doszło już do ich nieznacznego obniżenia. Spadły ceny takich artykułów, jak stal, unormował się też koszt styropianu grafitowego czy betonu i wzrosła dostępność bloczków ceramicznych. Stan ten ma odzwierciedlenie w ogólnej sytuacji branży – ze względu na wojnę zmniejszyła się dostępność pracowników z Ukrainy i Białorusi. Odnotowano jednak wzrost powrotów Polaków zza granicy, którzy poszukują zatrudnienia w firmach budowlanych.

Sytuacja związana z cenami w branży jest zatem dość niestabilna – stale widoczne są wzrosty, ale również w niektórych przypadkach spadki. Najistotniejszym aspektem jest aktualnie większa dostępność produktów budowlanych, nie występują już tak duże braki w magazynach i opóźnienia w dostawach. Warto poważnie rozważyć zakup materiałów budowlanych właśnie teraz, gdy ceny się ustabilizowały, a rozkręcająca się inflacja z pewnością odciśnie swoje piętno również na kolejnych katalogach i cennikach producentów.

Dzięki temu część oferowanych materiałów izolacyjnych, betonowych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych dostępna jest od ręki w naszej ofercie Grupy Przybyszewscy – zachęcamy do zapoznania się z asortymentem i kontaktu z naszymi doradcami.

[kkstarratings]

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

Firma nieczynna w dniu 2.05.2024

📢 Drodzy Klienci, informujemy, że firma GRUPA PRZYBYSZEWSCY będzie nieczynna w piątek 2-go maja 2024 roku. Proszę uwzględnić ten fakt w planowaniu „przed-majówkowych” zamówień. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

CERTA – nowy system marki Niczuk do dużych konstrukcji

Niczuk (Thale), wprowadza całkowicie nową gamę produktów „CERTA”. W ramach nowej oferty wprowadzane zostają profile oraz akcesoria do zakładania rozbudowanych, ciężkich, przemysłowych konstrukcji podporowych. System został zbudowany przede wszystkim z myślą o...

Najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości oraz zdrowia!

Najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości oraz zdrowia!

Szanowni Państwo, Z okazji Świąt Wielkanocnych, firma Grupa PRZYBYSZEWSCY pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości oraz zdrowia. Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen wzajemnej życzliwości, ciepła rodzinnego i prawdziwie chrześcijańskiego optymizmu....