Ceny materiałów budowlanych przestają rosnąć. Czy to dobry czas na zakup materiałów na budowę?

16/08/2022 | Artykuły, Strefa wiedzy

Dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych można było zaobserwować już od 2020 roku. Nasi dostawcy mimo podejmowanych prób byli zmuszeni do przesyłania kolejnych cenników zawierających podwyżki. Obecnie zauważyliśmy, że tendencja ta się powoli zatrzymuje i wzrosty cen w zależności od producenta i grupy produktów wyhamowują. Czy wahadło cenowe się odwróci i możemy spodziewać się spadków cen? A może jednak należy przygotować się na kolejne fale podwyżek?

Informacje na temat można znaleźć w artykule, zapraszamy więc do przeczytania.

Aktualne ceny materiałów budowlanych – chwilowa stabilizacja?

W wyniku pandemii, a następnie wybuchu wojny na Ukrainie doszło do gwałtownych wzrostów kosztów, jakie trzeba było ponieść, by nabyć produkty z branży budowlanej – w szczególności dotyczyło to żeliwa drogowego i innych produktów wytwarzanych z surowców, których rynkowa cena poszła w górę nawet o kilkaset procent. Z czasem sytuacja zaczęła się jednak w pewnym stopniu normować i aktualnie nie występują już tak gwałtowne skoki.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że koszty pewnych materiałów są aktualnie wyższe niż przed wojną w sąsiadującym z nami państwie oraz pandemią. Ponadto w niektórych przypadkach wciąż można obserwować ich wzrost. Jednak mimo podwyżek cen na ten moment nie ma problemów w dostępnością towarów, takich jak żeliwo drogowe, izolacje HVACR i nie tylko. W ogólnym rozrachunku koszty zakupu artykułów budowlanych są wyższe średnio o około 30% niż rok temu.

Większa dostępność materiałów budowlanych – to dobra wiadomość!

Pomimo wzrostu kosztów wielu produktów w branży warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach doszło już do ich nieznacznego obniżenia. Spadły ceny takich artykułów, jak stal, unormował się też koszt styropianu grafitowego czy betonu i wzrosła dostępność bloczków ceramicznych. Stan ten ma odzwierciedlenie w ogólnej sytuacji branży – ze względu na wojnę zmniejszyła się dostępność pracowników z Ukrainy i Białorusi. Odnotowano jednak wzrost powrotów Polaków zza granicy, którzy poszukują zatrudnienia w firmach budowlanych.

Sytuacja związana z cenami w branży jest zatem dość niestabilna – stale widoczne są wzrosty, ale również w niektórych przypadkach spadki. Najistotniejszym aspektem jest aktualnie większa dostępność produktów budowlanych, nie występują już tak duże braki w magazynach i opóźnienia w dostawach. Warto poważnie rozważyć zakup materiałów budowlanych właśnie teraz, gdy ceny się ustabilizowały, a rozkręcająca się inflacja z pewnością odciśnie swoje piętno również na kolejnych katalogach i cennikach producentów.

Dzięki temu część oferowanych materiałów izolacyjnych, betonowych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych dostępna jest od ręki w naszej ofercie Grupy Przybyszewscy – zachęcamy do zapoznania się z asortymentem i kontaktu z naszymi doradcami.

5/5 - (1 vote)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Izolacja rur z kauczuku syntetycznego

Izolacja rur z kauczuku syntetycznego

Izolacja rur z kauczuku syntetycznego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów izolowania instalacji grzewczej oraz układów klimatyzacji.Kauczuk syntetyczny jest trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne (przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia) materiałem,...

Rusza wielkie rozdawnictwo! Odbierz outdoorową kurtkę.

Rusza wielkie rozdawnictwo! Odbierz outdoorową kurtkę.

🎁📢 Ogłaszamy kolejną promocję - tym razem rozdajemy Wam markowe kurtki outdoorowe.Promocja jest bardzo prosta - kupując towary z grupy izolacji i elementów montażowych za 5 tys. zł netto lub więcej albo kupując elementy infrastruktury drogowej (m.in. kręgi betonowe,...

Jak izolować rury miedziane? Oto 3 sprawdzone sposoby!

Jak izolować rury miedziane? Oto 3 sprawdzone sposoby!

Rury miedziane są często stosowane w instalacjach z wodą ciepłą (o podwyższonej temperaturze) takich jak instalacje grzewcze i instalacje z bieżącą, ciepłą wodą. Z uwagi na wysokie przewodnictwo cieplne miedzi ciepła woda szybko traci swoją temperaturę – co wiąże się...

Zmiana godzin otwarcia w okresie świąteczno-noworocznym 2022

Zmiana godzin otwarcia w okresie świąteczno-noworocznym 2022

Szanowni Państwo, w najbliższy piątek (23.12.2022) pracujemy do godz. 12:00. W dniach 29-30.12.2022 przeprowadzamy inwentaryzację - Novoterm i Pozbet będą nieczynne. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ oferta ► Izolacje Kauczukowe► Izolacje poliuretanowe►...

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 26 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2022 Novoterm Poznań | All rights reserved.

DESIGNED BY: