Otulina polietylenowa czy kauczukowa – ekspert radzi jak dobrać izolację na rurę

5/01/2021 | Artykuły, Strefa wiedzy

Dobrze dobrana i odpowiednio zamocowana izolacja rur jest bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania i wydajności całego systemu grzewczego, wentylacyjno-chłodniczego czy też sanitarnego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów przeznaczonych do tego typu zadań. Różnią się one nie tylko wymiarami i budową, ale również rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, a co za tym idzie również i właściwościami.

Jaki rodzaj otuliny wybrać? Materiał to podstawa

Stojąc przed wyborem optymalnej dla naszej instalacji otuliny na pewno chcielibyśmy, by jak najlepiej spełniała ona swoją funkcję. Jednak analizując suche liczby oraz współczynniki, czasami ciężko jest zdecydować się na konkretne rozwiązanie, tym bardziej, że ich właściwości i zastosowania często są bardzo zbliżone.

Jakie są różnice pomiędzy izolacjami typu Armaflex i Tubolit?

Różnice pomiędzy izolacjami typu Armaflex i Tubolit występują już na poziomie materiału z jakiego zostały one wykonane. Pierwsza z nich stworzona została na bazie kauczuku syntetycznego, natomiast druga jest izolacją polietylenową. I choć oba materiały charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, to mają pewne różnice wpływające na docelowe zastosowanie otulin.

Przykładem tutaj może być chociażby elastyczność obu produktów. Wykonana z kauczuku syntetycznego izolacja Armaflex (najczęściej w kolorze czarnym) jest bardzo elastyczna. Dzięki temu może być ona dopasowana praktycznie do każdego kształtu izolowanych obiektów, takich jak rury, kształtki, zawory, zbiorniki czy kanały wentylacyjne.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku izolacji Tubolit wykonanej ze spienionego polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w kolorze szarym. Otulina ta, choć również wysoce elastyczna, nie dorównuje pod tym względem produktom z rodziny Armaflex. Dlatego jej praktyczne zastosowanie to głównie izolowanie rur oraz towarzyszącej im armatury m.in. niewielkich zaworów, kołnierzy itp.

Różnice w elastyczności obu otulin sprawiają, że nie zawsze mogą być one stosowane wymiennie. W przypadku stosunkowo prostych instalacji, takich jak na przykład instalacja odpływowa czy grzewcza, świetnie sprawdzą się otuliny z rodziny Tubolit. Jednak, gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi systemami, pełnymi połączeń, zaworów, zbiorników i innych tego typu elementów, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie izolacja Armaflex, która dzięki swojej wysokiej elastyczności, pozwoli na doskonałe dopasowanie do nawet najbardziej wymyślnego kształtu instalacji.

Szczególne właściwości otulin Armaflex

Z zastosowania do produkcji izolacji Armaflex i Tubolit odmiennych materiałów, wynika także różnica w sposobie uzyskania pewnego i szczelnego połączenia klejonego. Jest to o tyle istotne, że otuliny produkowane są w odcinkach o długości 2 metrów, co w przypadku dłuższych rur wymusza łączenie poszczególnych elementów w celu uzyskania szczelnej izolacji całej instalacji.

Jednak materiały, z których wykonano izolacje różnie reagują na tworzone spoiny. W przypadku otulin Armaflex, kauczuk syntetyczny przy kontakcie z klejem rozpuszcza się w pewnym stopniu na niewielkiej grubości, co pozwala uzyskać szczelną, jednolitą strukturę izolacji w miejscu styku dwóch elementów. W efekcie uzyskujemy łączenie, które jest nawet mocniejsze niż sam materiał izolacyjny.

Dzięki temu, otuliny te doskonale sprawdzają się w przypadku instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, gdzie zapewnienie pewnych i szczelnych połączeń jest równie ważne, a nawet ważniejsze niż właściwości izolacyjne materiału otuliny.

Sprawdź ofertę izolacji technicznych Armacell

Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy zaraz po włączeniu instalacji, na styku poszczególnych elementów izolacji, nastąpi kondensacja pary wodnej. Do tego typu prac najlepiej wykorzystać specjalnie opracowany klej Armaflex 520 firmy Armacell.

Trochę inaczej wygląda to przy otulinach Tubolit – klej nie powoduje bowiem rozpuszczenia polietylenu, przez co wykonane złączenie nie jest aż tak szczelne, jak przy izolacji Armaflex. Oczywiście nie znaczy to, że stworzone w ten sposób połączenia są złej jakości. W przypadku instalacji grzewczej, bądź sanitarnej, gdzie problem skraplania się pary wodnej nie występuje lub jest to zjawisko marginalne, wykonane połączenie doskonale spełni swoje zadanie – tłumaczy Maria Witkowska z firmy Armacell.

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, obie izolacje różni również sam proces wytwarzania.

Choć w technologii produkcji otulin Armaflex i Tubolit występują pewne cechy wspólne (obie są wytłaczane w ekstruderze), to różni je proces spieniania materiału.. W przypadku kauczuku syntetycznego odbywa się on w piecu, natomiast polietylen z jakiego wykonuje się Tubolit zostaje spieniony bezpośrednio za ekstruderem. Obie techniki pozwalają jednak na uzyskanie gotowych otulin o cylindrycznym kształcie, wysokiej elastyczności oraz zamkniętej strukturze komórkowej, dzięki której gotowy produkt nie nasiąka wodą oraz posiada bardzo dobre parametry izolacyjne – dodaje ekspert firmy Armacell.

Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że otuliny Tubolit i Armaflex firmy Armacell można stosować wymiennie, to w rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Wykonane z dwóch różnych materiałów izolacje cechują co prawda doskonałe parametry robocze, jednak różnice w elastyczności oraz sposobie montażu sprawiają, że znajdują zastosowanie w innych miejscach.

Dlatego mając to na uwadze, przed wyborem odpowiedniego produktu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, co pozwoli nam zapewnić naszej instalacji optymalne warunki działania i najlepszą ochronę.

5/5 - (3 votes)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Newsletter – kwiecień 2023

Newsletter – kwiecień 2023

Witajcie, Garść nowości w najnowszym newsletterze! Rury PVC w nowej, ulepszonej wersji oraz wytrzymały styropian podłogowy z polskiej fabryki dostępne od ręki w Poznaniu. Do zobaczenia!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ oferta ► Izolacje Kauczukowe► Izolacje...

Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków (rury i izolacje) – ArmaFlex Protect

Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków (rury i izolacje) – ArmaFlex Protect

Wymogi prawa budowlanego nakładają obowiązek określenia stref pożarowych w budynkach. W przypadku instalacji rur, kabli lub wentylacji, które przechodzą przez granice tych stref (np. przez stropy i ściany), konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń zapewniających izolacyjność ogniową i szczelność.

Cienka izolacja termiczna

Cienka izolacja termiczna

Piankowe izolacje polietylenowe czyli tzw. "szaraki" są jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych w branży budowlanej i instalacyjnej. Są one wykorzystywane do termicznej izolacji rur z ciepłą wodą. Czasami poszukiwane są izolacje z cienką...

Newsletter – luty 2023

Newsletter – luty 2023

Witajcie, chcielibyśmy poinformować Was o kolejnych nowościach, które pojawiły się w naszej ofercie! ✔️ Do naszego asortymentu dołączyły nowe, wysokiej jakości izolacje w formie mat i otulin z wełny mineralnej od polskiego producenta firmy Rohhe. ✔️ Oprócz tego,...

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

7:00-15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

4,6 25 reviews

oferta

► Izolacje Kauczukowe

► Izolacje poliuretanowe

► Izolacje polietylenowe

► Izolacje wełna mineralna

► Otuliny styropianowe

► Zabezpieczenia p.poż.

► Wentylacja

► Akcesoria montażowe

► Systemy zamocowań

► Klimatyzatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2022 Novoterm Poznań | All rights reserved.

DESIGNED BY: